1Період вагітності – час особливого стану жіночого організму, коли всі органи і системи працюють із підвищеним навантаженням. Високий тиск при вагітності, найчастіше, є результатом недостатності компенсаторних можливостей жінки.
Серцево-судинна система під час вагітності піддається підвищеним навантаженням: серце працює «за двох», підвищується об’єм циркулюючої крові.
При звичайному перебігу вагітності гіпертензія не спостерігається, навпаки, відмічається деяке зниження артеріального тиску. Це відбувається під впливом гормональних речовин. Тобто одні фактори сприяють підвищенню тиску, інші – зниженню. Дисбаланс цих факторів і викликає високий тиск при вагітності. Артеріальна гіпертензія у вагітних діагностується при перевищенні показника 140/90 мм. рт. ст.
Ця межі не є однозначним критерієм: у жінок, що є гіпотоніками у звичайному житті, гіпертензія може розвиватися при АТ, значення якого вкладаються в межі норми у інших людей. Тому важливо, щоб кожна жінка знала свій звичайний, нормальний артеріальний тиск.
Жінкам, що мали підвищений АТ до вагітності, необхідно на етапі планування провести грамотну корекцію гіпертензії, із підбором препаратів, які можна буде приймати і при вагітності. Якщо вагітність настала на тлі високого артеріального тиску, необхідний терміновий підбір гіпотензивних препаратів, інакше буде існувати загроза переривання вагітності та серйозних ускладнень з боку матері і дитини. Артеріальна гіпертензія, ускладнена судинною патологією, із кризовим перебігом, є показником для переривання вагітності на будь-якому строці по медичним (загроза життю матері) показникам.
Високий тиск при вагітності строком більше 20 тижнів, що поєднується із набряками і виділенням білка із сечею (протеїнурією) повинно бути об’єктом пильної уваги акушера-гінеколога.
Тривало існуючий без корекції такий стан невідворотньо веде до розвитку грізного ускладнення вагітності – прееклампсії. До вищеописаних симптомів приєднується неврологічна симптоматика: головний біль, запаморочення, порушення психічного стану, можливо – судоми, розлади зору. Прееклампсія – стан, небезперчий не тільки для перебігу вагітності, але й для життя матері і дитини.

Чому є таким небезпечним високий тиск при вагітності?

Справа в тому, що при підвищеному АТ відбувається компенсаторний спазм судин, у тому числі і судин матки та плаценти. Внаслідок цього зменшується (іноді – до критичного мінімума) постачання плоду киснем і поживними речовинами. Ріст і розвиток дитини уповільнюється, паралельно підвищується ризик розвитку вродженої патології, різного роду неврологічних розладів. Зниження кровопостачання може призвести і до передчасного відслоєння плаценти, що супроводжується рясною кровотечею.

Для своєчасного виявлення підвищення АТ при вагітності та оцінки можливого розвитку прееклампсії, при кожному відвідуванні гінеколога проводиться вимірювання АТ, зважування (швидке збільшенняваги говорить на користь набряків, можливо, прихованих), визначення білка в сечі.

Лікування на початкових етапах проводиться немедикаментозними методами: дієта, питний режим, фізіопроцедури. При відсутності ефекту зазвичай проводиться госпіталізація жінки в стаціонар для підбору гіпотензивної терапії та спостереження за перебігом вагітності.